Co to jest hormon wzrostu?

Co to jest hormon wzrostu?

Również znany jako somatropiny, to ten, który jest produkowany przez przysadkę mózgową, wykrytym w mózg. Wśród jego funkcji jest odpowiedzialny za zwiększenie wzrostu i masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej i kontrolę metabolizmu organizmu.

Co to jest hormon wzrostu?

Niektórzy ludzie rodzą się z niedoborem hormonu wzrostu, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Istnieją leki, które zawierają ten hormon, i udaje im się ustabilizować poziom somatropiny i uniknąć powikłań.

Gdy jest to konieczne?

Zazwyczaj dziecko nie rośnie z prędkością, która powinna być do trzech lat, gdzie w porównywaniu z innymi sprawia, że istotną różnicę w rozwoju. Aby dziecko mogło brakować w hormonie wzrostu, lekarz może przeprowadzić szereg testów, aby dowiedzieć się wiek kości, czynnik wzrostu insuliny, poziom wydzielania somatropiny lub innych hormonów lub odporność na insulinę. W zależności od wyników, dodatek będzie przypisany lub nie, aby pokryć ewentualny brak hormonu wzrostu.

Gdy jest to konieczne?

Dawki zwykle podawany przez codzienne zastrzyki. Leczenie trwa zwykle kilka lat, choć stosowanie może różnić się z czasem, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Zabieg, który rozpoczyna się w młodym wieku, prawdopodobnie będzie skuteczne niż leczenie, które zaczyna się za późno. Dziecko może osiągnąć normalnej wysokości, jak na swój wiek, jeśli proces rozpoczyna się w pierwszych latach życia.

Skutki uboczne

Chociaż są one bardzo rzadkie, dawki hormonu wzrostu może spowodować:

  • Bóle głowy.
  •  Retencja płynów.
  •  Bóle w stawach i mięśniach.
  • Nieprawidłowości w kości udowej.

Choroby, które leczy się hormonem wzrostu

Istnieją pewne choroby lub zaburzenia, do których zwykle określa się stosowanie hormonu wzrostu, jak:

Niski wzrost z powolnym wzrostem u dzieci: to patologia, która zwykle rozwija się genetycznymi przyczynami. Na krzywych wzrostu dziecko pojawia się z процентилем mniej niż 3.

Przewlekła niewydolność nerek: nerki nie mogą filtrować toksyny i odpady z krwi.

Zespół Turnera: to brak części lub całego chromosomu X, co prowadzi do niskiego wzrostu i zaburzenia rytmu rozwoju. 

Zespół Nunana: to się dzieje, gdy istnieje mutacja na chromosomie 12, która powoduje niski wzrost, choroby serca i wady rozwojowe twarzy.

Zespół Pradera-Williego: awaria w chromosomie 15 prowadzi do braku uczucia sytości, a także problemy wzrostu i napięcia mięśniowego.

Utrata masy ciała spowodowane przez Aids.

Zespół krótkiego jelita.

Hormon wzrostu jest przydatna u dzieci z niewydolnością nerek

Próba kliniczna, w którym wzięło udział dziewięć szpitali z Hiszpanii i Portugalii, opublikowane w najnowszym numerze Clinical Journal of the American Society of Nephrology, wykazały skuteczność i bezpieczeństwo wczesnego leczenia hormonem wzrostu.

Hormon wzrostu jest przydatna u dzieci z niewydolnością nerek

Leczenie hormonem wzrostu udowadniał skuteczność u dzieci z przewlekłą niewydolnością nerek, które mają opóźnienia w rozwoju, mimo, że są one narażone na dobrego kwasica i wartościowej kontroli. Badanie kliniczne wykazało skuteczność rozpocząć wczesne leczenie tym hormonem, bez żadnych skutków ubocznych.

Ten multicenter badanie, w opracowaniu której brali udział dziewięć obiecujących i randomizowanych szpitali Hiszpanii i Portugalii, opublikowanych w najnowszym numerze Clinical Journal of the American Society of Nephrology. Badanie skierowane było sprawdzenie, czy hormon wzrostu skuteczne i bezpieczne dla danej grupy dzieci z przewlekłą niewydolnością nerek: “w szczególności u niemowląt w wieku od 9 do 15 miesięcy z niewydolnością nerek, z których wiele są konsekwencją neonatal мальформатных problemów”, powiedział Fernando Santos, dyrektor obszaru klinicznego zarządzania Centrum pediatrii szpitala Uniwersyteckiego Asturii, profesor Uniwersytetu w Oviedo i koordynator badania.

Większość dzieci z niewydolnością nerek mają optymalny wzrost, jeśli wystarczającej kontroli nad ich składniki i parametrami metabolicznymi. Problem w tym, że niewielka liczba dzieci nie wznawiają wzrost. “W ten sposób, jeszcze jedno kryterium, wymagany do włączenia się w badania polegała na tym, że dzieci nie są w stanie osiągnąć oczekiwanego rozwoju”. Oznaczenie hormonu wzrostu rozciąga się od 2 lat. Jednak naukowcy chcieli sprawdzić ich skuteczność i bezpieczeństwo jeszcze bardziej małych dzieci.

Do opracowania badania zostały utworzone dwie grupy, które spełniają kryteria włączenia. Jeden z nich był leczony hormonem wzrostu, a drugi nie. W późniejszym okresie wynosił jeden rok. W końcu tego okresu ” okazało się, że dzieci, które zostały przetworzone wzrosła o 14,5 cm średnio w porównaniu z 9,5 cm bez leczenia. Oznacza to, że leczenie hormonem wzrostu nie tylko spowalnia pogorszenie stanu dzieci z niewydolnością nerek, ale i zapewnia wyższy niż średni wzrost odzysku w normalnych warunkach”.

Innym ważnym faktem jest, że w okresie obserwacji testem nie odnotowano żadnych negatywnych skutków związanych z hormonem wzrostu u dzieci poddawanych terapii.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here