W formie na zawsze? Wskazówki, aby się poruszać, nawet gdy rutyna szaleje

To jeden z wielkich klasyków lata: podczas wakacji obiecujemy wrócić i zacząć ćwiczyć. Tak więc, kiedy jesteśmy w domu, kupujemy ubrania, sprzęt, a może nawet robimy coroczne członkostwo w siłowni. Po tygodniach entuzjazmu i pierwszych wynikach BAM!. chęć uprawiania sportu zanika. Tak, ponieważ, jak wyjaśnił dr Falco Snihotta – profesor medycyny behawioralnej i Psychologii Zdrowia na Uniwersytecie w Newcastle – w The Guardian, “problemem nie jest rozpoczęcie ćwiczeń, ale przede wszystkim kontynuowanie tego z czasem”.

W formie na zawsze? Wskazówki, aby się poruszać, nawet gdy rutyna szaleje

Analiza Istat 2015 mówi jasno: wśród włoskich mężczyzn 29,5% ćwiczy sport z ciągłością, a 11,7% tylko od czasu do czasu. W przypadku kobiet mówimy o niższym odsetku: 19,6% wykonuje ciągłą aktywność, a 8,1% tylko sporadycznie. Siedzący tryb życia, czyli ci, którzy twierdzą, że nie uprawiają sportu ani aktywności fizycznej w czasie wolnym, stanowią ponad 23 miliony Włochów (39,1% populacji) i rosną wraz z wiekiem. Krótko mówiąc, lekarze nadal nas ostrzegają: musimy iść znacznie dalej, aby uniknąć poważnych chorób, takich jak cukrzyca. Ale kiedy znajdziemy impuls, aby zacząć, jak możemy to zrobić, aby utrzymać go przy życiu przez długi czas, nawet gdy mamy mniej czasu, pogoda się pogarsza, a rutyna przejmuje kontrolę? Oto 16 porad ekspertów, aby nie stracić chęci wykonania ruchu.

Powody, dla których dajemy sobie początek, mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia, czy wkrótce odejdziemy, czy nadal będziemy to robić. Reprezentuje to Michelle Segar, dyrektor University of Michigan Sports, Centrum Badań nad zdrowiem oraz aktywizmem i Polityką. Zbyt często “społeczeństwo Promuje ćwiczenia i kondycję, przywiązując się do krótkoterminowych motywów lub wskazując na poczucie winy i wstydu”.

Istnieją dowody, mówi, że młodzi ludzie pójdą więcej na siłownię, jeśli mają powody związane z wyglądem, ale po 20 roku życia wszystko się zmienia. Niepewne lub (zbyt) przyszłe cele nie wystarczą: musimy nauczyć się koncentrować na natychmiastowych pozytywnych uczuciach, takich jak zmniejszenie stresu, zwiększenie energii i możliwość nawiązania przyjaźni. Krótko mówiąc, interesujące i natychmiastowe korzyści dla codziennego życia. Dlatego Klasyczne “chcę się kształtować” lub “chcę schudnąć” nie wystarczy.

Zacznij powoli, a następnie Przyspiesz

Według Matta Robertsa, osobistego trenera, klasyczne podejście do fitnessu polega na rzucaniu głową, robieniu wszystkiego i więcej w tym samym czasie: zmianie diety, ćwiczeniu, a jednocześnie rzuceniu picia i palenia. I to jest najbardziej niebezpieczne podejście: w ciągu kilku tygodni pożegnaj się z motywacją, szybkim zmęczeniem i chęcią powrotu do starych nawyków, które czujesz.
Jeśli nie jesteśmy w formie, potrzebujemy czasu. Sztuką jest wybranie aktywności, a następnie wykonywanie jej stopniowo, być może na przemian intensywne treningi (raz lub dwa razy w tygodniu) z niewielkim powolnym bieganiem, szybkim chodzeniem lub jazdą na rowerze. W pierwszym miesiącu ważne jest, aby pozwolić sobie na co najmniej dwa lub trzy dni odpoczynku w tygodniu, aby wyzdrowieć: tylko w ten sposób ratujemy się przed wyczerpaniem, które prowadzi nas do poddania się.

Nie musimy tego lubić

Lepiej nie wybierać działań, których po prostu nie lubimy. Czy nienawidzimy biegać? Więc po co nam to robić? Prawdopodobieństwo rzucenia naraz jest bardzo wysokie. Może lepiej przemyśleć to, co bawiliśmy się jako dzieci, lub dołączyć do przyjaciół i spróbować tego, co robi (firma zawsze motywuje nas pozytywnie). Ale jeśli nic nam się nie podoba – Tak, to się dzieje, to też jest w porządku – starajmy się poruszać bez poczucia obowiązku cieszenia się ćwiczeniami. Możliwe, że wkrótce poczucie dobrego samopoczucia pokona nienawiść i powściągliwość.

Nie musimy tego lubić

Bycie miłym dla siebie jest konieczne

Posiadanie / brak motywacji jest po prostu aspektem bardziej złożonego obrazu. Uwzględniono również naszą sytuację ekonomiczną, godziny pracy, zmęczenie, które nosimy ze sobą, depresję i stres, problemy rodzinne, odległość od siłowni/obszarów odpowiednich do aktywności fizycznej. Co jeśli wszystko wydaje się wiosłować przeciwko nam? Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wsparcie przyjaciół i rodziny ma kluczowe znaczenie. Ponadto staramy się być racjonalni: zbyt duże cele = débâcle przy bramie i poczucie porażki, które nas uciska.

Nigdy nie polegaj tylko na sile woli

Według Michelle Segar: “jeśli potrzebujesz siły woli, aby coś zrobić, to naprawdę nie chcesz tego robić”. Musimy myśleć o ćwiczeniach ” innymi słowy: dlaczego to robimy? Co chcemy uzyskać z tego, co robimy? Jakie korzyści mogę dziś uzyskać? Jak się czuję, kiedy się poruszam? Jak się czuję, kiedy skończyłem?”. Są to podstawowe pytania, aby nie polegać wyłącznie na (słabej) sile woli.

Leave a Comment